Arbetskamrater som pekar på skärm med finansiell information - Investerare - AAK

En tydlig ekonomisk strategi

Analytiker

AAK:s mål är att aktierna ska värderas på grundval av relevant, korrekt och aktuell information. Det kräver en tydlig strategi för den finansiella kommunikationen, förtroendegivande information och regelbundna kontakter med finansmarknadens intressenter.

AAK:s aktier har sedan den 2 oktober 2006 handlats på Nasdaq, Stockholm, den nordiska listan. Från och med den 2 januari 2014 handlas AAK-aktien inom segmentet Large Cap, inom sektor Konsument dagligvaror. Kortnamnet är AAK och ISIN-koden är SE0011337708.

Våra analytiker

Kontakten med finansmarknaden sker via presentationer i samband med kvartalsrapporterna och möten med analytiker, investerare och journalister på kapitalmarknadsdagar, seminarier samt besök vid AAK:s enheter. De analytiker som för närvarande arbetar med AAK är:

Bank of America

Alexander Jones
European Chemicals, Global Equity Research, BofA Securities
2 King Edward St, London, EC1A 1HQ, Storbritannien
Mobil: +44 7933 500 024 
E-mail: alexander.jones2@bofa.com 

Barclays

Alex Sloane
European Consumer Staples 
1 Churchill Place, London E14 5HP, Storbritannien
Mobil: +44 20 3555 0645 
E-mail: alexander.sloane@barclays.com  

Berenberg Bank 

Samantha Darbyshire
Joh. Berenberg, Gossler & Co. KG 
60 Threadneedle Street, London EC2R 8HP, Storbritannien
Mobil: +44 7973 205 596  
E-Mail: Samantha.Darbyshire@berenberg.com  

BNP Paribas Exane

Joan Lim
1 Hanover Street, London, W1S 1YZ, Storbritannien
Mobil: +44 7880 375 040  
E-mail: joan.lim@uk.bnpparibas.com

Carnegie Investment Bank AB 

Victor Hansen
Regeringsgatan 56, 103 38 Stockholm
Mobil:  +46 73 417 9474  
E-mail: victor.hansen@carnegie.se

Danske Bank Markets

Oskar Lindström
PO Box 7523, 103 92 Stockholm, Sverige
Mobil: +46 70 591 4127
E-mail: oskl@danskebank.se

DNB Bank

Simen C.H Aas
Dronning Eufemias gate 30, 0191 Oslo, Norge
Mobil: +47 41 57 37 69
E-mail: simen.aas@dnb.no 

Handelsbanken Capital Markets

Karri Rinta
Blasieholmstorg 11, 106 70 Stockholm, Sverige
Mobil: +46 761 473 636
E-mail: kari05@handelsbanken.se 

Jyske Bank

Morten Holm Enggaard
Vestergade 8-16, 8600 Silkeborg, Danmark
Mobil: +45 89 89 71 54
E-mail: moen@jyskebank.dk  

Nordea Bank AB

Daniel Ovin
Smålandsgatan 15-17, 105 71 Stockholm, Sverige
Mobil: +46 101 565 685
E-mail: daniel.ovin@nordea.com  

SEB Enskilda Equities

Johan Fred
Kungsträdgårdsgatan 8, 106 40 Stockholm, Sverige
Mobil: +46 707 394 814
E-mail: johan.fred@seb.se  

Kontakta Investor Relations